Průvodce kutila


Možná to byla právě myšlenka na energetické využití nějakého potoka, který je ve vašem okolí, co vás přivedlo na tyto stránky. Lámete si hlavu nad tím jak to udělat a sháníte nějaké informace. Právě vám jsou určeny následující řádky a doufám, že na nich najdete to, co potřebujete.

Než se chopíte brusky a svářečky či případně míchačky na beton, ujasněte si nejzákladnější věci:

Jakmile máte jasno, můžete se začít pídit po tom, zda je váš záměr realizovatelný nebo bude nutno něco slevit.

Nejprve musíte zjistit co vám může váš vodní tok poskytnout. Předpokládám, že konkrétní lokalitu, kde by mělo být vodní dílo postaveno máte již vyhlédnutou. Pokud ne, podívejte se jaké existují možnosti uspořádání vodního díla a které z nich by vaší konkrétní situaci nejvíce vyhovovalo. Předběžně si také zjistěte, zda lze v budoucnu získat k dané lokalitě vlastnický poměr.

Dále je potřeba vědět, jakým hydropotenciálem lokalita disponuje. K tomu může posloužit vlastní měření. Z těchto údajů snadno zjistíte, jaký výkon je k dispozici a jaké budou ztráty při přeměně této energie. Může se stát, že vás výsledek nepotěší. Je však výkon skutečně tak malý? Nezapomeňte, že voda "mele" celý den, ve dne v noci, po celý rok. Za tu dobu odvede i malá voda pořádný kus práce. I když z vás neudělá milionáře, možná že vám ušetří každodenní dřinu. Záleží jen na způsobu jak jí využijete. Podle účelu je potřeba zvolit vhodný vodní motor .

Pokud chcete stroj koupit, není problém, každá firma zabývající se MVE vám ráda udělá projekt. Když se rozhodnete, že si ho vyrobíte sami, zvažte své výrobní i materiálové možnosti. To může nepřímo rozhodnout zda zvolíte vodní kolo nebo turbínu. .

Nechcete-li mít neočekávané potíže, pamatujte, že vaše nakládání s vodou by mělo být v souladu se zákonem .

Nejen hnací, ale i hnaný stroj, rozhoduje o celkovém výkonu díla. Oboje musí být v souladu, ať už si vyberete asynchronní generátor, autoalternátor, dynamo, převinutý elektromotorek nebo se rozhodnete pro přímý mechanický pohon plunžrového čerpadla, čerpací spirály či jiného stroje. V současnosti můžete použít téměř nepřeberné množství převodů pro přizpůsobení (použití převodovek a rozvodovek z automobilů pro vodní kola nevyjímaje).

Neomezujte se pouze na technickou stránku věci. Vodní dílo by mělo být citlivě zakomponováno do krajiny a respektovat její přirozený charakter. Dělali to naši předci a neměli by jsme na to zapomínat ani my. Nezapomeňte na zeleň, která vám můžete účelně zpevnit břehy i poskytnout stín.

I když vám už bude vše úplně jasné, přibrzděte tempo, protože právě v těch nejbanálnějších věcech se dělají časté chyby.

Pracujte pečlivě a důkladně, žádná provizoria. Díly vyrobte raději silnější a pevnější než vycházejí výpočtem. Je mnoho vlivů které nelze předem zohlednit prostřednictvím koeficientů a součinitelů. Jako staří praktikové počítejte s tím, že voda - co by živel - využije veškerou svou dovednost na to, jak snadno a rychle vaše dílo zničit. Voda (a čert) nikdy nespí! Bude se o to pokoušet každoděnně celých dvacetčtyři hodin...


zpět na "vodní motory - obecně"
pokračovat na stránku "ekologie"
pokračovat na stať "autor"