Pokud jste nalezli tuto stránku při fulltextovém
vyhledávání, tímto odkazem se dostanete na
hlavní rozcestí a stránky tématicky související.

Nouzové vybavení


Výběr vhodného nouzového vybavení je do jisté míry individuální záležitostí. A těžko se dá předem vystihnout co všechno může, či nemůže, být potřeba. Pro posouzení vlastních možností si představte třeba následující krizový scénář:

Blíží se večer. Venku nepřetržitě hustě prší a fouká velmi silný vítr. Od tohoto okamžiku budete muset zůstat doma po tři dny a tři noci. Bez možnosti odjet jinam, jít nakoupit, navštívit lékaře, či opatřit si léky. Po celou dobu bude vypnutá elektřina, uzavřený zemní plyn, nepoteče voda a nebude fungovat internet, telefon ani mobil, jediné informace obdržíte z rádia či obecního rozhlasu. V této situaci bude vaše domácnost muset být schopná nějak rozumně fungovat.

Domácnost, byt

Pokuste se zapřemýšlet, co by taková situace pro vás znamenala. Co všechno by u vás doma přestalo fungovat. Bez kterých běžně používaných věcí by jste se dokázali obejít a které by naopak působily velké potíže. Popřemýšlejte, čím je nahradit a čím dovybavit vaši domácnost, aby jste byli schopni dočasně existovat i za těchto ztížených podmínek.

Nejspíš budete chtít vědět, jak se situace vyvíjí, jak moc vás ohrožuje a kdy skončí. Dobře poslouží jednoduchý a úsporný radiopřijímač na baterie. Večer budete muset svítit. Možná celou noc, možná několik nocí. Budete muset ohřát či vařit jídlo nebo alespoň čaj. Budete se potřebovat umýt i jít na toaletu. Potřebovali by jste komunikovat s rodinnými příslušníky či nejbližším okolím. Může se vám stát úraz nebo vám bude nevolno a budete to muset vyřešit prostředky z vlastní lékárničky. Možná budete donuceni dům či byt po výzvě k evakuaci opustit. Vaše auto, je-li připravené, může posloužit. Když se „čerti žení“ neobstojíte venku s dešníkem. Pláštěnka, gumové boty, teplý oděv a přikrývka na noc bude nezbytná. Důležité doklady není možno hledat na poslední chvíli. Připravte si už předem evakuační zavazadlo, kam dáte vše potřebné. Zamyslete se jak zabezpečíte domácí zvířata, když je nebude možné vzít sebou.

Vodní dílo, MVE, samota, hospodářství

Výše uvedený scénář s týká běžné domácnosti. Pokud se budete dívat na situaci očima provozovatele vodního díla a přidáte ohrožení vodního díla či elektrárny, připočtěte, že k výše uvedeným činostem budete muset vyjít na několik hodin ven a tam intenzivně fyzicky pracovat. Potmě, v děšti, větru, bouři. Lopata, krumpáč, páčidlo, hákovnice, řetěz, lano, ruční vrátek, motorová či alespoň ruční pila na vyprošťování kmenů, větví a naplavenin by měla být samozřejmostí. Voda může přinést různé věci. I ostnaný drát, plotové pletivo, či ocelové lano. Vyplatí se mít připravené i štípací kleště, sekáč + kladivo, sekyru, žebřík, kbelíky aj. Nářadí by mělo být vždy funkční, připravené na dostupném místě poblíž vchodu. Tak, aby bylo dostupné třeba i při požáru. Je vhodné mít několik pevných igelitových plachet a provazy. Je-li čas, můžete se pokusit evakuovat zařízení strojovny, alespoň nejchoulostivější části. Ty bude potřeba umístit dál od díla, na bezpečné vyvýšené místo a dokonale zakrýt.


[ obecná převence ] - [ bateriový radiový přijímač ]