Většina současných malých vodních elektráren je bohužel osazena asynchronními generátory. Je to stroj jednoduchý, spolehlivý. Pracuje s minimální údržbou, ale jak se mnozí provozovatelé mohli na vlastní kůži přesvědčit, při výpadku sítě nedokáže elektřinu vyrábět. Pokud to nastane náhle, v nějaké krizové situaci, ať už při orkánu či povodních a navíc ještě v noci, může být stav skutečně mimořádně vážný. Automatika elektrárny většinou ještě dokáže nějakým způsobem zastavit přívod vody na turbíny, ale tím je její „sebezáchovná“ funkce vyčerpána. Stoupající voda se začíná nekontrolovatelně valit přes jalový přepad a je na obsluze, aby zasáhla nebo alespoň situaci sledovala. K tomu je pochopitelně zapotřebí mít nějaký záložní zdroj světla. Někteří majitelé MVE mají k dispozici záložní akumulátor nebo jiný pomocný zdroj pro nepředvídané situace napojený na vhodně rozmístěné žárovky. Krom toho je současně potřeba počítat s pohybem a prací v terénu nebo s možností označit světlem nebezpečná místa.
Pokud budete potřebovat opravdu účelně svítit, hned na úvod zapomeňte na všemožné rádo-by „věčné“ štěrchací baterky, svítilny s vestavěným dynamem či dobíjené solárním článkem. Čím je svítilna složitější, tím je pravděpodobnější, že vás zradí, když to budete nejméně potřebovat. Pořiďte si jednoduchou, pevnout a masivní svítilnu. Bez zbytečných funkcí, které stejně nikdy pořádně nevyužijete. Obyčejná válcová svítilna nebo plechová vojenská baterka na dva velké monočlánky úplně stačí. Všelijaké supermarketové multifunkční svítilny umí všechno, jen jednu věc ne - dlouho a souvisle svítit. Navíc jsou často neúměrně drahé a když je utopíte, bude vás to zbytečně mrzet. Pokud svítilnu používáte často i k jiným pracem, udělejte si pohotovostní balíček, do kterého si zabalíte náhradní žárovečku a nové kvalitní alkalické baterie. Bude to železná rezerva, na kterou sáhnete pouze v případě krizové situace nebo tehdy, když zakoupíte v obchodě baterie nové a ty uleželé z balíčku použijete do svítilny. Alkalické baterie lze bez obav skladovat několik let, takže to rozhodně nejsou zbytečně vyhozené peníze. Dva velké alkalické monočlánky (značené jako Size XL nebo LR20) spolu s kryptonovou žárovičkou 2,5V/0,5A vám vydrží nepřetržitě svítit okolo 18 hodin. (autor zkoušel konktétně články LR20 Panasonic Power-Max 3). Akumulátorky jsou také lákavé. Pokud je však opomenete pravidelně dobíjet, mohou vlivem samovybíjení většinu uložené energie ztratit a právě v nejkritičtějším okamžiku selhat. Bude-li mráz, pak pozor na akumultátorky niklmetalhydridové NiMH, mají narozdíl od niklokadmiových akumulátorků NiCd sice větší kapacitu, ale za nízkých teplot výrazně ztrácejí výkon a nakonec na tom budete možná hůř než s klasickými NiCd akumulátory.
Pro práci, při které potřebujete mít volné ruce to bude výborný pomocník. Pokud však pracujete dvá, bude vašemu kolegovi míhající se světlo vaší čelovky dost vadit. Na výběr je velké množství typů. Pro práci v obtížných podmínkách by byl určitě vhodný typ vodotěsný. Můžete si zvolit zda dáte přednost typu s halogenovou žárovkou či vysocesvítivými leddiodami. Žárovka dosvítí dál, ale za cenu vyšší spotřeby. Naopak z bílého světla leddiod vám budou časem bolet oči a od nich hlava. Ideální by proto byla čelní svítilna obsahující oba tyto světelné zdroje a možnost přepínat je. Pořizovací cena takové čelovky však už může být dost vysoká. Čelní svítilna dnes bývá nejčastěji konstruovaná pouze na tužkové baterie. Pokud použijete výkonnou žárovku, pak bude doba svícení oproti ruční svítilně s velkými monočlánky výrazně kratší. Můžete počítat nanejvýš něco okolo 4 hodin. Bude-li čelovka jako světelný zdroj využívat LEDdiody s vysokou účinností, pak to budou desítky a v úsporném režimu až stovky provozních hodin. Při výběru platí však jiná kritéria než při výběru čelovky pro sport. V tomto případě bude lépe pořídit si čelovku robustní. Takovou, kterou budete moci nasadit nejen na holé čelo, ale i tehdy, když budete muset mít na hlavě zimní čepici nebo ochrannou přilbu. Za chladného počasí je lépe, když to bude typ s odděleným bateriovým pozdrem, které můžete schovat v teple pod oděvem (zvýší to využitelnou kapacitu baterií). Zde není třeba hlídat každý gram hmotnosti. Je vhodné, bude-li čelovka stavěná na klasické tužkové baterie velikosti AA. Ultralehké čelovky využívající jako zdroj proudu tzv. mikrotužky (tj. baterie velikosti AAA) vám budou svítit podstatně kratší dobu a krom toho sehnat tyto méně rozšířené baterie může být v krizové situaci obtížnější.
Pro osvětlení při mimořádných situacích nedoporučuji používat běžné celosklěněné typy, ačkoliv je mnoho lidí právě k tomuto účelu schraňuje ve špížích, komorách a po půdách. Nevhodné jsou jakékoli se skleněnou nádržkou a vysokým cylindem. Ať už stolní nebo nástěnné se zrcadlem. Taková lampa je sice esteticky hezká, ale snadno rozbitná a choulostivá na průvan. Při každém zapálení musíte sundat skleněný cylindr a poté ho opět nasazovat. Nezřídka se při manipulaci může lampa převrátit, rozbít a hořlavina vylít. Rázem tak budete mít další vážný problém, často mnohem akutnější než ten původní. Také spaliny vystupující ze štíhlého cylindru mají velmi vysokou teplotu a i ve výši 50cm nad ústím cylindru dokáží po čase zapálit papír nebo i dřevěný strop. Na takovou lampu musíte dávat ustavičně bedlivý pozor. K přenášení nebo svícení venku za větru se nehodí už vůbec.
Pro osvětlení rozsáhlejších místností nebo venkovního prostoru nebude obyčejná knotová petrolejová lampa dostatečně výkonná. Jsou však v prodeji tzv. tlakové petrolejové lampy. Přes to, že se vyrábějí už sto let, veřejnost o nich k vlastní škodě většinou vůbec neví. Tlakové lampy využívají vzplynovaný petrolej a žárovou punčošku, obdobně jako lampy plynové. Jejich světlo je oslnivě bílé. U větších typů srovnatelné s výkonem čtyřsetwattové žárovky. To je jas, jaký si při vyslovení slova „petrolej“ mnohý člověk jen stěží dokáže představit. Lampa není tak pohotová jako obyčejná petrolejka s knotem, protože se její systém musí nejprve předehřát. Buď nalitím a zapálením trošky denaturovaného lihu na malou misku pod výparníkem nebo vestavěným rychlopředehřívačem, který chrlí na výparník hořící petrolejovou mlhu. Start lampy s rychlopředehřívačem trvá necelou minutu. Na internetu lze objednat tlakové lampy Petromax 500HK, Anchor 950, lampy armádní BW-400W a mnohé další značkové i neznačkové na dobírku. Cenově se velmi různí, i když jsou odvozeny od jediného konstukčního typu. Mají výšku cca 40cm, nádrž o objemu 1 litr a na jedno naplnění vydrží svítit průměrně 8 hodin. I úspornou elektrocentrálou budete ve spotřebě této lampě stěží konkurovat. Nehledě na to, že lampa je lehká, skladná a kdykoli připravená k použití. Petrolej se z uzavřené nádrže neodpařuje, nevyleje, nevznítí. Lampa může být naplněná a připravená k použití klidně deset let. V nouzi může lampa svítit i na naftu, letecký kerosen nebo parafínový olej. Žárové punčošky i další náhradní díly jsou v prodeji prakticky bezezměn už více než sedumdesát let a budou vyráběny i nadále. Z bezpečnostního hlediska zdůrazňuji, že všechny výkonné lampy mají značnou spotřebu vzduchu. Jsou určeny především pro venkovní provoz. Budete-li s nimi svítit uvnitř budov a ve stísněných prostorách strojoven, musíte vždy intenzivně větrat. Existují i menší tlakové lampy svítivostí odpovídající stowattové žárovce a to jak petrolejové typu Geniol 150CP, tak benzínové typu Coleman Kompakt. Za připomenutí stojí i nejrůznější propan-butanové kempingové lampy. Jejich použití je z hlediska světelného výkonu i maloobjemové náplně spíš záležitostí volnočasových aktivit, případně osvětlení jen menších prostor po kratší dobu.
Protože tento druh petrolejových lamp není zcela běžný, pro ty kteří by měli zájem si je opatřit, uvedu několik odkazů a e-shopů, které je vedou v sortimentu.
České:
http://www.petrolejka.cz ,http://www.conrad.cz ,
http://www.militaryrange.com ,
http://www.petromax.cz .
Zahraniční:
http://www.anchorlampen.de ,
http://www.pelam.de ,
http://www.hytta.de.
Při úvahách o záložním osvětlení se doporučuje mít takovou zásobu elektřiny v akumulátorech nebo tolik paliva, aby jste dokázali překlenout nouzovým osvětlení nejméně dvě až tři noci. Statistika ukazuje, že do této doby se nejčastěji podaří kritickou situaci zvládnout nebo alespoň „energetické zásoby“ doplnit.