Pokud jste nalezli tuto stránku při fulltextovém
vyhledávání, tímto odkazem se dostanete na
hlavní rozcestí a stránky tématicky související.

Radiový přijímač


Při živelných událostech většího rozsahu dojde zpravidla i k výpadku elektrické energie nebo je tato úmyslně vypnutá, aby spadlé vedení nezpůsobilo úraz, další rozsáhlejší poruchu, či aby bylo možno už započít s jeho opravou. Protože ještě mnohé obecní rozhlasy nejsou vybaveny záložními zdroji a na jejich provoz a hlášení nebude spolehnutí. Navíc na vzdálené samoty, jakými jsou např. mlýny a vodní elektrárny daleko od obcí, vůbec nevedou. Jediné co vám v dané situaci zbude - bude pravděpodobně jen rozhlas a televize. Z těchto zdrojů budete moci čerpat informace o tom co se vlastně děje, jaký je rozsah kalamity i to, jaký bude předpokládaný vývoj situace.

starší čtyřrozsahový přenosný rozhlasový přijímač na baterie i na síť Tesla Domino (ilustrační foto)

Pokud jde o volbu, zda v situaci bez dodávky elektřiny zvolit televizní či radiový přijímač, je rozhodně rozumnější volbou přijímač radiový. Důvodů je několik. Předně televizor, ať už jakkoli úsporný je vždy větší „žrout“ baterií než rádio. Zadruhé provoz televizoru je mnohdy odkázán na fungování domovních anténních zesilovačů, místního převáděče či jiného dalšího podpůrného systému, který může být v danou chvíli také bez proudu a vy budete místo zpráv o situaci sledovat na obrazovce pouhé zrnění. Proto by každá domácnost měla pro podobné případy vlastnit nějaký rozhlasový přijímač schopný provozu na baterie. Může to být větší stolní typ s vestavěným síťovým zdrojem nebo menší, čistě bateriový. To co je podstatné, že by neměl ani stereofonní, ani kombinovaný s CD přehrávačem či kazetovým magnetofonem. Na tomto přijímači budete poslouchat především zprávy vysílané mluveným slovem. Jakýkoli „nadstandard“ určený pro zlepšení hudební produkce zkrátí život baterím (tj. napájení obvodů, které v okamžiku prostého přijmu nejsou využívány, ale nejsou galvanicky odpojeny).

Nespoléhejte se na to, že přeci máte superminiaturní transistoráček, či MP3-přehrávač a v autě autorádio. Pořiďte si samostatný přijímač. Takový, který má přinejmenší dva rozsahy a je současně na obou rozsazích i dostatečně citlivý. Mnohé přijímače jsou tak malé, že do nich nelze fyzicky zabudovat dostateně dlouhou feritovou anténu na příjem středních vln (min.100mm), ani vestavět náležitě dlouhý teleskopický prut (75cm). Počítejte s tím, že výpadek elektřiny může postihnout nejen vás, ale i regionální radiový vysílač. A váš „nouzový přijímač“ musí být schopen zachytit srozumitelně signály dalších ještě fungujících vysílačů ve větší vzdálenosti. V případě, že by také nefungovaly, musí být schopen zachytit vysílač takříkajíc „z druhého konce republiky.“ To však charakter šíření dnes nejpoužívanějších velmikrátkých vln (označovaných na přijímačích zkratkou FM) neumožňuje a právě proto by měl mít přijímač přinejmenším ještě středovlnný rozsah (SV, MW), který takový dosah umožní.

K přijímači si pořiďte sadu kvalitních baterií. Nejlépe alkalických. Nenechávejte je však trvale vložené v přijímači, pouze je k němu přibalte do samostatného mikroténového sačku. Doba, kdy bylo běžné, že po měsíci baterie vytekly a rozleptaly celé rádio sice už minula, ale přesto dlouhodobé uskladnění článků přístroji nesvědčí (řádově roky).

Je výhodné, pokud je přijímač konstruován na stejný rozměr článků, jaké používáte v ruční svítilně. V tísni pak lze do svítilny použít dočasně baterie právě z přijímače. Kdo by si chtěl zdroje i přes jejich různé typy sjednotit, podotýkám, že se prodávají plastové redukce (duté válečky), do kterých se například vloží alkalický tužkový článek, či akumulátorek velikosti AA. Celý váleček pak slouží jako rozměrová náhražka velkého nebo středního monočlánku např. ve svítilně.

Starší výrobky Tesly pamatují dobu, kdy nekvalitní české baterie měly sotva zlomek kapacity baterií dnešních. Aby někdejší československý výrobce dosáhl i za těchto podmínek rozumné provozní doby svých radiopřijímačů, byl nucen konstruovat své výrobky jednoduše, relativně nevýkonné, ale především s malou vlastní spotřebou. Pokud je oprášíte a použijete ještě v současnosti v kombinaci s novými kvalitními bateriemi a nebudete to příliš přehánět s hlasitostí, budete příjemně překvapeni, jak dlouho vám takový přijímač vydrží hrát.


[ nouzové vybavení ] - [ nouzové osvětelní ]