Pokud jste nalezli tuto stránku při fulltextovém
vyhledávání, tímto odkazem se dostanete na
hlavní rozcestí a stránky tématicky související.

Pár slov obecně


Energie vody byla jednou z prvních (po zvířecí), kterou dokázal v minulosti člověk použít a úspěšně přeměnit na mechanickou práci. Provází ho dějinami už mnoho století.

České země v minulosti patřily vždy k evropské průmyslové špičce, a dík specifickým hydrologickým poměrům, byl vodní pohon o malých výkonech v Čechách a na Moravě velmi rozšířen, jak o tom svědčí statistické záznamy. Největší podíl na tom měla vodní díla s výkonem od 2 do 30kW instalovaného výkonu a právě tímto výkonovým rozsahem se budou tyto stránky nejvíce zabývají.

Dřívější styl života se od našeho současného velmi lišil. Tak, jak se měnila společnost, hospodářské poměry a řemesla, tak také přibývalo provozoven, kde bylo možno vodní energii využít:

...a mnoho dalších.

Někdy jeden vodní motor poháněl víc živností dohromady.


Originální třífázový rozváděč malé obecní elektrárničky na místním mlýně

Ze začátku až do zřízení celostátní třífázové elektrické sítě se používala vodní energie téměř výhradně pro přímé mechanické pohony strojů a zařízení. Od těch nejprimitivnějších, mezi které můžeme zařadit středověkou tažírnu drátu, vrtárnu na pumpy, stoupu nebo hamr, až po velmi komplikované transmisní rozvody válcových mlýnů a průmyslových závodů. V místech, kde nebyl výkon vodního motoru dostatečný nebo pro zabezpečení provozu i v suchých obdobích roku byly vodní motory kombinovány s jinými zdroji hnací síly - s parními stroji, stabilními spalovacími motory nebo teplovzdušnými motory. S vynálezem dynama a později i generátoru na vícefázový střídavý proud se situace změnila. Zpočátku byla elektrická energie používána jen jako doplněk pro osvětlení provozoven, později, s výstavbou rozsáhlejších sítí se stala dominantní hnací silou průmyslu. To znamenalo výrazný ústup od přímých transmisních pohonů. Vodní energie se začala používat téměř výlučně k výrobě elektrické energie (velká vodní díla) a tento trend stále trvá.

Bohužel neuváženými kroky a krátkozrakými činy došlo v padesátých letech minulého století k převzetí mnoha drobných provozoven do národní správy a následně k likvidaci turbínových stanic. Pod záminkou, že se jedná o přežitky kapitalismu kterých nebude v plánovaném a elektrifikovaném hospodářství zapotřebí, byla vodní díla uváděna do tzv. neškodného stavu. Což v praxi znamenalo rozbíjení a šrotování turbín, v lepším případě pouze jejich oběžných kol. Ve svém okolí jich napočítáte desítky. Ty, které přežily nebo byly s velkými náklady a prací svých majitelů opět uvedeny do provozu jako malé vodní elektrárny pracují do veřejné sítě.

mikroelektrárnička o výkonu 1 až 2W v drenážní strouze

To však není jediný způsob jak lze dnes vodní energii využít. I nepatrná síla vám může účelně sloužit, nejste-li v dosahu elektrorozvodné sítě. Drobné přenosné elektrárničky pro chaty a chalupy vám zajistí přiměřené osvětlení a provoz televizních přijímačů. Kapesní nabíjecí stanice s jednowattovou vrtulovou turbínkou skvěle poslouží pro nabíjení akumulátorů mobilních telefonů, videokamer, přenosných počítačů a ostatních elektrických pomocníků bez kterých se neobejdou cestovatelé a turisté. Zahrádkářům by mohla účelně využitá vodní síla necelých sto wattů pohánět závlahová zařízení, sušičku bylin, přisvětlovat slepicím nebo chránit sklep před promrznutím či plašit krtka a hraboše. Chalupář může čerpat vodu do okrasného jezírka, pohánět ventilátor na vysoušení prostoru pod podlahami nebo otáčet seletem na grilu, atd... aplikací je nepřeberně.


[ pokračovat na "vodní díla" ]