Pokud jste nalezli tuto stránku při fulltextovém
vyhledávání, tímto odkazem se dostanete na
hlavní rozcestí a stránky tématicky související.

Počet vodních děl


Poslední přesné sčítání všech provozoven s vodním pohonem, včetně počtu, druhu a parametrů vodních motorů se konalo v roce 1930 pro potřeby daňových a důchodkových úřadů. Tak roku 1934 vznikl Seznam a mapa vodních děl Republiky československé , ze kterého vycházejí následující údaje:vodní motor počet průměrný výkon [kW]
Francisova turbína 4397 35,8
Kaplanova turbína 47 53,6
Bánkiho turbína 55 -
Girardova turbína 256 -
ostatní turbíny 205 20,4
vodní kola 11972 4,6Tento seznam již neobsahuje celou řadu drobných vodních mlýnů, které zkrachovaly v předchozích desetiletích pod vlivem hromadného dovozu levné mouky z Uher. Odhaduji, že jejich zahrnutí by mohlo zvýšit stav použitých vodních kol řádově o 10%.

Stav za minulého režimu se pouze odhaduje. V současné době se v ČR provozuje asi 550 malých vodních elektráren , přibližně 60% z nich má výkon do 100kW.

Když se na tyto údaje podíváte pouhým laickým pohledem, je to oproti minulosti i současným stavem jinde v Evropě - ostuda! Navíc ve veřejnění přesných údajů (obdobným z roku 1934) našim občanům statistický úřad lecos dluží... V rubrice zajímavé odkazy je sice uvedena adresa, na které je seznam Podnikatelů v energetice (kdo se však zabývá výlučně MVE a kterými, to se na ní bohužel nedozvíte). Navíc jsem již zaslechl hlasy, že státní podpora obnovy MVE končí, že prý je jich už dost. Když se dostanu do libovolného koutu naší republiky a rozhlédnu se po okolí, pak při spatření všech těch chátrajících mlýnů a vyschlých náhonů mám zcela opačné pocity.

Pro srovnání i jako kuriozitu dodávám, že v bývalém západním Německu bylo v roce 1988 v provozu více než 10 000 vodních kol. Některé sice pouze jako dekorační, většinou se však jednalo o udržované a obývané mlýny s MVE, využívající tento stylový vodní motor.


[ zpět na "úvod" ] - [ zpět na "vodní motory obecně" ] - [ zpět na "ekologii" ]