Softwarové poznámky


Omluvte omezenou funkčnost.

Ač tyto stránky začaly vznikat už v roce 2001, stále ještě nejsou ve své konečné podobě a rozsahu. To je důvod, proč dnes nejsou některé odkazy aktivní. Omlouvám se za to. Abych se však nedopustil odkazových a vazebních chyb, sestavil jsem si strukturu v mnoha případech předem. (Je to tak trochu lákadlo pro Vás, čím dalším mám v plánu se na stránkách zabývat.) Chcete-li býti e-mailem informování o jejich aktualizaci, můžete zdarma využít informační služby WOKO.CZ která bude hlídat aktualizaci těchto internetových stránek.

Přesto, že mě těší poměrně vysoká návštěvnost stránek, jsem si vědom, že to může být právě proto, že mými stránkami nebyli plně spokojeni, listujete a marně hledáte. Máte-li nějaké připomínky či návrhy, budu rád, když mi je napíšete v anketě. Momentálně se pracuje na přepracovní již stávajících stránek do CSS a pouze příležitostně je aktualizována Fotoreportáž. Pak budou dokončeny kapitoly v rubrice Vodní dílo, která by tímto měla být uzavřena. Potom přijdou patrně na řadu Kaplanovy turbíny a následně i nějaké konkrétní plánky na menší stroje. V prvé řadě laciná a snadno zvládnutelná Bánkiho jednosekční turbína pro MVE. A pro letní mikroenergetiky pravděpodobně také malá vrtulová turbínka k pohonu dynamka. Je toho velmi zapotřebí, aby si mladá generace v praxi vodní sílu vyzkoušela.

E-maily a anketa mě téměř každodenně přesvědčuje, že se naše veřejnost dělí na dva odlišné tábory, mezi nimiž je značná propast. Jedna skupina má zato, že pokud řeka nedává na půlmetru nejméně 100kW, je hydroenergetika k ničemu a stavět cokoli s výkonem menším nemá vůbec smyslu. Druhá skupina se naopak domnívá, že lze vodní silou zázračně zachránit světovou energetickou krizi. Nejlépe pak deseticentimetrovou vrtulkou na lesní studánce a diví se, proč nemá vodní motor účinnost vyšší než 100%, vždyť „na papíře to tak hezky vypadalo a převod do rychla by to vyřešil.“ Oba názory postrádají praktický odhad především o průtočném množství, které je nutné zpracovat. To potvrzuje i velmi častý dotaz: „Teče mi tu dva metry široký potok, myslíte, že to bude stačit?“ Vystřízlivění je většinou kruté. Obhlídka lokality ukáže, že koryto je skutečně široké dva metry, ale vodu je mezi kameny vidět jen po dešti a spád prakticky žádný není. A tak v duchu doufám, že pár praktických návodů pomůže tyto zakořeněné představy zvrátit.


Jak stránky vznikají?

Stránky jsem ještě donedávna tvořil jako webový amatér externista, podle toho na jaký počítač jsem se dostal. S tvorbou jsem začínal v NotePadu (poznámkovém bloku) ve Windows, protože tento program byl k dispozici prakticky všude a zbytek stačilo nosit v hlavě. Tak jsem se naučil psát základní příkazy jazyka HTML bez pomůcek a poměrně dlouho to tak stačilo. Nyní, když se mi konečně odařilo sehnat nějakou tu korunu na vlastní počítač pořídil jsem si freewarový HTML-editor PSPad, se kterým je práce mnohem lepší. V současnosti se pokouším přestavět původní stránky na systém kaskádových stylů CSS, jde to pomalu, protože je to úplně něco jiného než klasické HTML se kterým jsem začínal. Primárně jsou stránky tvořeny pro rozlišení 800×600 bodů, ale rozumně vypadají i na formátech větších, protože se snažím dbát na možnost přeformátování textu podle rozměru obrazovky. Náčrtky kreslím přímo v "malování" pod Windows. Je to sice pomalé, ale umožňuje mi to tvořit kapacitně malé a přitom dostatečně ostré a přehledné obrázky. Na jednoduché animace využívám Microsoft Animator (freeverzi), nemá sice moc funkcí, ale zatím bohatě stačí. Složitější animace nelze kvůli velikosti souborů při současném stavu a rychlosti modemového připojení velké skupiny čtenářů stejně použít.

Webhosting

Původně byly stránky provozovány pod serverem Seznam.cz na diskovém prostoru Sweb-lite, který býval zdarma a bez reklam. Ještě před drastickým omezením na přelomu roku 2003-2004 jsem tam disponoval kapacitou 10MB. Na běžnou webovou prezentaci je to kapacita více než dostatečná. S nástupem roku 2004 neměl Seznam.cz své webhostingové podmínky vyjasněné a v době určitého bezvládí, kdy nebylo vůbec jasné, zda na jeho portále bude možné realizovat za rozumné peníze stránky s rozsahem větším než 1MB jsem dostal nabídku od společnosti ekowatt.cz, kde mi byl zdarma nabídnut diskový prostor na serveru Energetika.cz (za což jeho provozovatelům velmi děkuji). I když server Seznam.cz mezitím upravil a zpřístupnil své podmínky i pro použití většího diskového prostoru za přijatelnou cenu s možností jeho postupného navyšování, nebaví mě stránky stále někam stěhovat. Vyhledem k tomu, že stránky nepřinášejí žádný finanční zisk, o nějaké placené CZ-doméně zatím vůbec neuvažuji.


Co v budoucnu?

Zveřejnitelných zajímavostí by se našlo mnoho a vydalo by na stovky MB. Problém je však získat autorská práva k zveřejnění těchto dokumentů. Proto jsem ve většině odkázán na to, co si sám nakresím, či vyfotografuji a tak to přibývá pomalu. Další plánovanou akcí někdy v budoucnu by mohlo být vydání Malé vody na CD-ROM, ale až poté co bude alespon v základních tématech kompletní. A do toho má například v rubrikách vodních motorů a jejich regulace ještě dost daleko.


Použití výpočtů

Některé stránky obsahovaly odkaz ke stažení či otevření podrobných výpočtů vytvořených v Excelu ver.5. (tyto soubory při mírném rozpadu grafiky, fungovaly i ve verzích vyšších a s nefunkčními makry i pod PC Suite). Ač jsou tabulkové procesory dnes na počítačích téměř standardem, pokouším se v současnosti zakomponovat výpočty přímo do internetovýh stránek pomocí JavaScriptů. Jde to však pomalu a často se mi z toho potí čelo, protože s JavaScripty teprve začínám a v příslušné odborné literatůře se autoři věnují více užití scriptů pro grafické efekty než pro typické matematické funkce. Přesto už se mi několik takových výpočtů podařilo zdárně realizovat. První vlaštovky se objevují v sekci věnované měření průtoku a výpočtům výkonů. Další složitější JavaScript je použitý pro kompletní výpočet čerpací spirály.


[ o autorovi ]