Pokud jste nalezli tuto stránku při fulltextovém
vyhledávání, tímto odkazem se dostanete na
hlavní rozcestí a stránky tématicky související.

Kogenerační jednotka


S trochou nadsázky by bylo možno jednotku definovat jako plechovou krabici, která se postaví na místo běžného plynového kotle (třeba v rodinném domku), přivede se k ní zemní plyn, trubky na topnou vodu, elektrické dráty a připojí se do komína.

Zařízení spaluje plyn a pomocí teplé vody topí v domě. Jenže navíc vyrábí elektřinu, která zásobuje dům a přebytek se prodává do veřejné sítě. Peníze získané za prodej elektřiny pak výrazně snižují náklady na vlastní plynové vytápění.

Po technické stránce se jedná o elektrocentrálu. Je to malý pístový plynový spalovací motor spojený s asynchronním (nebo vyjmečně synchronním) generátorem. Motor je konstruován pro dlouhou životnost a malou spotřebu oleje. Jeho směšovač může být řešen na zemní plyn, propan-butan, svítiplyn nebo i na dřevoplyn. Vodní chlazení motoru je spojeno s chadičem oleje a výfukových plynů. Je to tatáž voda, která cirguluje v ústředním topení a odpadním teplem motoru i jeho splodin zajišťuje vytápění. Její pohyb umožňuje malé oběhové čerpadlo. Řízení soustrojí je v závislosti na teplotě domu úplně automatické. Motor se startuje samočinně generátorem, který na krátký okamžik přejímá funkci elektromotoru.

Protože je zařízení i přes kvalitní tlumiče trošku hlučnější než běžné plynové kotle, je vhodné je zkombinovat s tepelným akumulátorem, aby nemuselo být přes noc v provozu.

Elektrická účinnost bývá uváděna 29% a tepelná 61%, tedy celkově byl plyn využit z 90% a to je velmi solidní. Ekonomická návratnost je uváděna na 3 až 5 let.

Sortimet začíná již od výkonu okolo 35kW. Majitelé větších rodinných domků by měli zcela vážně zauvažovat, zda je prosté spalování zemního plynu na teplo nestojí zbytečně moc peněz. A případně si o kogeneračních jednotkách zjistit něco víc .


[ zpět na stránku o "ekologii" ]