Pokud jste nalezli tuto stránku při fulltextovém
vyhledávání, tímto odkazem se dostanete na
hlavní rozcestí a stránky tématicky související.

Okysličení vody


Na malých vodních dílech, zejména pokud v minulosti pracovaly s vodními koly docházelo ke značnému čeření vody a v důsledku toho i k rozpouštění kyslíku v ní. Tento proces se odehrával jak při nečinnosti díla, kdy voda bez energetického využití přepadala na jezu nebo jalovém přepadě, tak i při provozu - rozstřikem vody na lopatkách vodního kola. Největší okysličení nastávalo u kol primitivních (střikový hřebenáč, belík ) a u kol s předčasným výtokem vody ( korečník s horním dopadem ). V současnosti je trend vyloučit veškeré energetické ztráty. V důsledku toho je záměrem všech projektantů přivádět vodu k vodním motorům klidně a bez víření. Tím se okysličovací funkce vodního díla částečně snižuje.

Turbíny které vodu okysličují:

Pokud za přivaděčem následuje některý z druhů přímotlakých turbín ( Peltonova , Turgo , Bánkiho aj.), dochází k výraznému okysličení vody právě v turbíně. Jednak neustále se opakujícím vstupem nové vody do zavzdušněného prostoru lopatek a potom také přisáváním nového vzduchu zavzdušňovacími otvory na odtokové straně lopatky ( Bánki , Girardova , Schwamkrugova ), pokud je jimi turbína vybavena. Nezanedbatelné je i okysličení vody, které vzniká při pádu vody z oběžného kola na hladinu ve vývařišti pod turbínou.

Turbíny které vodu od kysličují:

Pokud je turbínová stanice vybavena turbínou přetlakovou (Kaplan, Francis, vrtulová), je situace jiná. Pokud se jedná o starší typ Francisovy nebo Kaplanovy turbíny, která nemá zcela hermeticky utěsněn průchod hřídele do tělesa, je možno se domnívat, že vzduch, který proniknul ucpávkou je ve vodě lopatkami rozšlehán a rozpuštěn. Tím však trpí účinnost turbíny a proto je zájem všech provozovatelů těchto turbín, aby k tomuto efektu nedocházelo. Vlastní hermeticky uzavřená přetlaková turbína naopak množství rozpuštěných plynů ve vodě snižuje! Z laického pohledu se to jeví jako nesmysl, vždyť pod savkou turbíny jsou zřetelně vidět unikající bublinky. Ano. Ale jedná se o vzduch, který se právě z vody uvolnil. K tomuto uvolňování dochází zejména u rychloběžných turbín s dlouhou savkou, které mají oběžné kolo vysoko nad spodní hladinou a mají za oběžným kolem velmi výrazný podtlak. Mezi typické představitele těchto turbín patří turbíny násoskové.

typická násosková turbína

Vzduch obsažený ve vodě se v prostoru s nízkým tlakem a při prudkém víření z vody uvolní, expanduje a vytvoří bublinky. Ty jsou pak z turbíny vyplaveny ven. Vyšumí a ve vodě se již nerozpustí. Proto bublinky unikající ze savky turbíny ukazují právě to množství vzduchu, o které byla voda po průchodu strojem ochuzena. Proto bych se přimlouval za větší rozšíření přímotlakých turbín.

Jak vodu okysličit:

Z hlediska doplnění životodárného množství vzduchu vyhoví obyčejný jez . Čím prudčeji a z větší výšky padá voda do vývařiště, tím lépe. Velmi vydatně působí kolmý jez s širokou převislou korunou. Přepadající paprsek je tenký, plochý a po dopadu na hladinu vývařiště vytváří množství malých bublinek, které strhává hluboko pod hladinu. Tento jez však může při větších výškách komplikovat migraci ryb a musí být doplněn rybím přechodem. Mírně skloněné splavy se "šlajsnami" okysličují méně. Naprosto nevyhovující jsou soustavy různých rádo-by regulačních stupnů. Pokud je jejich výška menší než 30 cm , nelze hovořit o nějakém okysličování (tuto hodnotu, pokud chcete opravdu přispět k okysličení vody, považujte při zřízení jezu za minimální).


[ zpět na stránku "o ekologii" ]