Tato měřící metoda je vhodná pro měření průtoku středních a větších říček, pokud mají zpěvněné břehy nebo srovnané dno. Takto prováděné měření je pouze orientační, protože není zaručený stálý profil koryta. Můžete ji také s úspěchem použít na měření průtoku v betonových kanálech a náhonech. K realizaci této měřící metody není zapotřebí žádné speciální vybavení. Metoda spočívá v tom, že se změří rychlost plavby plováku vhozeného na hladinu. Ta se následně koriguje na střední rychlost proudu a po vynásobení průřezem koryta a součinitelem hydraulického odporu se získá hodnota průtoku.
Vyberte rovný úsek toku, kde se netvoří víry, válce, ani jiné záludné proudy. Začátek a konec tohoto úseku (například třicetimetrového úseku) vyznačte kolíky po obou březích. Z lávky, mostku nebo loďky změřte tvar a hloubku v příčném řezu koryta a vypočítejte plochu vody, která korytem protéká. Potom si opatřete plovák. Vhodná je plastová láhev, míček, klacík nebo list. Tento plovák vhoďte do středu toku ještě několik metrů před první značkou. V okamžiku, kdy propluje línií první značky začněte měřit čas plavby a na druhé značce měření ukončete. (V rámci slušnosti a ekologie plastový předmět po sobě také vylovte.) Průměrná rychlost vody je však nižší než rychlost vašeho plováku. Proudění v různých místech je ovlivněno profilem. Tato skutečnost je do výpoču zakomponována konstanou k. Vyberte si profil co nejvíce připomínající vaši konkrétní říčku a konstantu nadepsanou nad obrázkem dosaďte do níže uvedeného vzorce.
(Pokud zadáváte ve formuláři desetiny, použijte k jejich oddělení tečku, nikoliv desetinnou čárku.)
průtok [m 3 /sec] = k × rychl.plováku [m/sec.] × průřez koryta [m 2 ]
1 [m 3 /sec] = 1000 [ltr./sec.]
Stopování času plavby plováku opakujte alespoň třikrát a spočítejte aritmetický průměr. Vyloučíte tak částečně možné chyby, když se při plavbě plovák zatoulal do proudu s jinou rychlostí.